המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

פחד מכלבים אצל מבוגרים

פחד – כללי

פחד הינו רגש טבעי שקיים אצל כל יצור חי המפעיל תגובות גופניות של הפרשת אנדרנלין, פעילות מאומצת של כלי הדם, מתח בשרירים ועוד. המונח " פחד " מוגדר כתגובה נפשית רגשית וגופנית לסכנה ממשית, גם אם היא עתידית. פחד נורמאלי הינו רגש אופייני אך אם עוצמתו רבה הוא עלול להפריע לשגרה ולתפקוד. הפחד גם נקשר בתחושות נוספות כגון חרדה ופוביה שלא נדון בהן.
 
מהו פחד מחיות ?
מדובר בתחושה אינסטנקטיבית להיזהר ולהתגונן מפני סכנות בלתי צפויות. שעה שמדובר ב פחד מחיות  לעיתים הפחד מקבל משמעות נוספת לאור העובדה שלחיה באשר היא, יש עצמאות וקיום משל עצמה והיא עלולה להתקרב לאדם על אף רצונו או אפילו לגרום לאדם כאב כלשהו. 
 

פחד מכלבים אצל אנשים בוגרים 

 

אצל אדם בוגר שיש לו פחד מכלבים , הסיכוי שהתחושות ישתנו אם המצב לא יטופל, הינו קלוש. במידה לאדם יש פחד מכלבים אשר גורם לו להפרעה במהלך התקין של החיים, רצוי לפנות לאיש מקצוע.

יש לאבחן במדוקדק את האדם הסובל מ- פחד מכלבים מכמה היבטים: ההיבט הרגשי, הגופני, ההכרתי, ההיבט הלא-מודע וההיבט התפקודי.

כאן המקום הברור ביותר לשילוב בעל המקצוע אשר ייתן את דעתו לפירוש הסובייקטיבי של התפיסה של האדם כפי שאותו אדם בוגר חווה את אותו פחד מכלבים .

 

ההבדל בין פחד מכלבים בילדים ובמבוגרים

 

  • למבוגר יש מודעות למצב של פחד מכלבים . הוא מבין שהפחד מופרז ולא הגיוני ולרוב הוא גם מיידע את הסביבה בכך. אצל ילדים, פחד מכלבים נראה לעיתים כסביר וכעוד שלב התפתחותי.

 

  • יציבות הפחד – פחד מכלבים הוא שלב שילדים רבים עוברים בהתפתחות שלהם וחולף מעצמו. אם אותו פחד מכלבים נמשך זמן רב והוא כבר פוגע במרקם החיים הרגיל של הילד (הילד כבר לא מוכן ללכת לבית של חבר שיש לו כלב או מטפס על הוריו שרגע שהוא רואה כלב מתקרב), כי אז ההתנהגות מצריכה טיפול. אצל מבוגרים הפחד נוטה להיות קבוע ויציב יותר.

 

פחד מכלבים אצל אדם בוגר, נחלק לרוב ל- 2 אפשרויות:

 

פחד מכלבים קשור בעברו של האדם המפחד

הסיבה נעוצה בדמות סמכותית שליוותה את אותו אדם שיש לו פחד מכלבים עוד בצעירותו, אשר חששה מכלבים והעבירה את תחושותיה לילד שגדל והתבגר עם התחושות הללו ועתה כשהוא אדם בוגר הוא סובל מהן.

או שאפשרות נוספת הינה מקרה בו אותו אדם שיש לו פחד מכלבים לא סבל כל השנים אך לפתע קרה  אירוע חריג בעוצמתו למשל אותו אדם ראה כלב תוקף מישהו, והאירוע הזה "הצית את האש", כלומר החזיר את אותן תחושות מוחבאות מן העבר.

 

פחד מכלבים שקשור באירוע טראומטי בו השתלב כלב

לרוב מדובר באירוע טראומטי בו משולב כלב והאירוע  קרה  בזמן  קריטי  (גיל ילדות או בגרות, תקופה בחיים שיש בה קושי נפשי או בריאותי וכדומה).  ה- פחד מכלבים הזה לא טופל מעולם אלא רק התגבר מידי פעם לפעם. במקרה כזה, דבר הכי קטן יכול "להצית" את הפחד הגדול והממשי. גם אדם שאין לו פחד מכלבים אבל ראה כלב תוקף אדם אחר, ולאירוע הזה היה משקל עבורו, עלול לפתח פחד כלשהו בשלב מאוחר יותר.