המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

פחד מכלבים אצל ילדים

פחד – כללי

פחד הינו רגש טבעי שקיים אצל כל יצור חי המפעיל תגובות גופניות של הפרשת אנדרנלין, פעילות מאומצת של כלי הדם, מתח בשרירים ועוד. המונח " פחד " מוגדר כתגובה נפשית רגשית וגופנית לסכנה ממשית, גם אם היא עתידית. פחד נורמאלי הינו רגש אופייני אך אם עוצמתו רבה הוא עלול להפריע לשגרה ולתפקוד. הפחד גם נקשר בתחושות נוספות כגון חרדה ופוביה שלא נדון בהן. 

 

מהו פחד מכלבים , מחיות ?

מדובר בתחושה אינסטנקטיבית להיזהר ולהתגונן מפני סכנות בלתי צפויות. שעה שמדובר ב פחד מכלבים  לעיתים הפחד מקבל משמעות נוספת לאור העובדה שלחיה באשר היא, יש עצמאות וקיום משל עצמה והיא עלולה להתקרב לאדם על אף רצונו או אפילו לגרום לאדם כאב כלשהו.
 
במקרה ומדובר בילד, חשוב לעזור לו להבחין בין יצורים מסוכנים או מזיקים לבין אלו שלא, שכן יצור שאינו מסוכן יתרום לילד את ההבנה בדבר אהבת הטבע, סובלנות, קבלת השונה, ערך החיים, זכות קיום וכדומה. יצור שיוגדר כמסוכן יביא איתו פחד מחיות שבעקבותיו עלולה להופיע גם חשדנות מסוימת מצד החיה. 
פחד מכלבים אצל ילדים 

הנה מקרים שצריכים "להדליק נורה אדומה" באשר למצב של פחד מכלבים אצל ילדים ובכלל, שמפריע לשגרת חיים ומצריך התערבות:

  • הילד לא יילך לחבר אם יש לחבר כלב בבית (גם אם הם חברים מאוד טובים).
  • הילד לא יסכים להיות לבד באירוע רב משתתפים שיש באזור כלב.
  • הילד יבקש להיות על הידיים עד שהכלב יעבור.
  • הכלב יסיט את תשומת ליבו המלא של הילד ועד שהכלב לא יעזוב את המקום, אין עם מי לדבר…
  • יש ילדים שיעדיפו ללכת במסלול ארוך יותר רק לא להיתקל בכלב
  • הילד בוכה, צורח, נכנס לבהלה שלא חולפת מיד

 

פחד מכלבים אצל ילדים שונה מ פחד מכלבים אצל בוגרים וזאת בין היתר משום שלא תמיד הילד יודע להבחין בין גירויים שונים, לעמוד על טיבם ולזהות גירויים מסוכנים. לילד קשה לזהות מיד הוא נע במרחב של פחד ומתי הוא במרחב של סכנה.

יש פעמים שה פחד מכלבים נעוץ באחד מההורים (לעיתים גם בתת מודע) ואז לילד קשה להיחלץ מהתחושות הללו שכן הוא רואה כל הזמן את אחד מהוריו מתנהג באופן מסויים. מעבר לכך לילדים יש דמיון פורה שעלול להגביר את עניין ה פחד מכלבים .

אצל ילדים לעיתים אין גבול ברור בין פחד טבעי, המתאים לשלב התפתחות הילד, לבין פחד עמוק המשקף הפרעה נפשית המצריכה טיפול.

יש לאבחן האם פחד מכלבים משמש לילד כאמצעי תקשורת סמוי להשגת תשומת לב ושליטה. במפגש עם כלב, חשוב לתת משקל להתנהגות ההורים (ישנן התנהגויות המחזקות באופן הדרגתי את ההתנהגות הלא רצויה של הפחד בכלל ו פחד מכלבים בפרט). מאחר וילדים לא תמיד יודעים לווסת את עומק הרגשות, גם כלב קטן ובכלל לא מזיק עלול לעורר אצל הילד תחושת פחד מכלבים חזקה.