המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

פחד מכלבים - איך זה עובד?

איפה?

המפגשים מתקיימים בסטודיו ברמת השרון . (חניה במקום, פינת המתנה, שירותים, קפה).

מי יהיה במפגש?

המפגש פרטי, לא בקבוצה ולכן אם מדובר באדם בוגר – הוא לבדו אלא אם ירצה מלווה בשמחה!! אם מדובר בילד, הוריו או מישהו מטעמו יצטרפו גם. במפגש הראשון לא יהיה איתנו כלב !

יהיו כלבים משוחררים?

מה פתאום, השתגעתם? המקום הוא לא פנסיון לכלבים ולכן לקראת כל מפגש מגיע כלב המיועד לאותו מפגש. כל כלב שנמצא במקום קשור לידינו ולא משוחרר עד שנחליט יחד. הכלבים מגוונים וכולם מכירים את העבודה ויודעים לא להתרגש מאנשים או ילדים שפוחדים.

איזה כלבים נפגוש?

כל מיני. גדולים, קטנים, עם הרבה או מעט פרווה, כאלו קופצניים או רגועים. מדובר בכלבים מנוסים (כבר שנים), אשר אינם "מתרגשים" ממישהו לחוץ בסביבתם. כל כך כיף להם איתנו כי הם מקבלים ליטופים ואוכל ותשומת לב אז הם תמיד שמחים לבוא לעבודה..

איך מתנהלת הפגישה הראשונה?

במפגש הראשון מתחילים בהיכרות קצרה ואבחון מידת ועוצמת ה- פחד מכלבים . האבחון נועד לשתי מטרות עיקריות האחת לדעת עד כמה עמוקה תחושת ה- פחד מכלבים והשנייה לבנות תוכנית עבודה לפיה ייחשף הילד/הבוגר עם כלבים באופן הדרגתי.

בהמשך המפגש, הסבר על התהליך וכבר מתחילים ללמוד באופן תיאורטי על עולם הכלב ועל פחדים ועל הפחד הספציפי הזה שנקרא פחד מכלבים , כל זאת ללא כלב במפגש הראשון.

בהחלטה משותפת, יובא כלב למפגש הבא לפי תיאום מראש. זיכרו, המטרה היא לא להפחיד אף אחד אלא ללמוד ביחד איך מתמודדים.

אז המפגש ראשון נועד להיכרות, אבחון והתחלת למידה. מה קורה הלאה במפגשים הבאים?

במהלך המפגשים נתמודד יחד עם הנושא הזה של פחד מכלבים :

נגלה כל מה שצריך לדעת על כלבים (גזעי כלבים, שפת הגוף של הכלב התנהגותו והלך מחשבותיו). הלימוד ורמת הפירוט יותאמו לאדם או לילד שיש לו פחד מכלבים.

נבין גם כל מה שחשוב בעניין פחד - מה קורה לי כשאני מפחד, מדוע ההתנהגות שלי דוקא עלולה "למשוך" אלי כלבים וכדומה. בנוסף נלמד כיצד לזהות פחד מכלבים עוד בתחילתו ואיך שולטים או מנטרלים את התחושות הקשות.

נבין ונתרגל כיצד ליישם הכל מול הגורם המפחיד – הכלב.

אז מה בעצם היא הדרך להתמודד עם הדבר הזה שנקרא פחד מכלבים ?

הדרך להתמודד עם ה-פחד מכלבים היא להיחשף אל הפחד. מנסים להתקרב, עומדים ליד הכלב, מאכילים אותו, מסרקים או מלטפים אותו מוליכים אותו או נותנים לו פקודות אילוף. נשמע רחוק? זה מגיע מהר מאוד אם רוצים.

צריך רק לרצות להיפטר מכל התחושות הנלוות ל- פחד מכלבים -

למעשה חייבים רצון, מוטיבציה ונכונות להתנסות ולנסות לא להימנע, ואם ההדרכה מותאמת מוסברת ומבוססת היטב, אין סיבה שלא נצליח.

מדובר בתרגול מבוקר של המוח להיחשף לפחד מבלי להימנע, מבלי לברוח אלא לדעת מה לעשות וכיצד לנהוג ולקבל חזרה את הביטחון והשליטה על המצב.

רמת החשיפה לכלבים עולה בהדרגה כך שנתחיל עם כלבים רגועים ועם הזמן נעלה ברמת האנרגיה של הכלב. בשלב שבו הילד /הבוגר מתרגלים במהירות לכלב שהובא, מרגישים שיפור ביחס לכלבים ומורגשת ירידה ברמת ה- פחד מכלבים , ניתן לעבור לשלב האחרון והוא להגיע לפנסיון לכלבים (באזור רעננה) שם ניחשף בהדרגה למגוון כלבים באופן מבוקר.

אפשר להירגע… יתכן ויש לך פחד מכלבים ויתכן והחשש כבד, אך המשך הימנעות מהבעיה לא יעזור בפתירתה, להיפך. ככל שאנו נמנעים ממפגש עם כלב אנו מחזקים את הפחד עד למצב בו כל אירוע קטן "מעורר" את ה- פחד מכלבים .

 

ישנה שקיפות מלאה לאורך התהליך בין אם מדובר בילד או באדם בוגר. הדבר בא לידי ביטוי בין היתר גם בהתייעצות בטרם המפגש בדבר הכלב שיובא לאותו המפגש.

מתי מסיימים את התהליך ?

סיום התהליך הוא בהתאם למה שהילד /ההורה / הבוגר מכוון אליו. לרוב, אנשים פשוט רוצים רק להיפטר מתחושות של פחד מכלבים ולהמשיך להתנהל כרגיל בין שיש או שאין כלב באזורם. חלק מהאנשים רוצים בסופו של תהליך, לאמץ כלב לביתם. 

האם צריך לגדל כלב בבית כדי להיפטר מהבעיה של פחד מכלבים ?

ממש לא חייבים. למי שיש פחד מכלבים מומלץ לגדל כלב בבית אחרי שהוא למד איך להתנהג, מה לעשות, מה לא לעשות… לא צריך לגדל כלב בבית רק כדי לטפל בבעיה של ה- פחד מכלבים  . גידול כלב בבית זה רק לאחר בירור מעמיק מהם צרכיו של הכלב והאם תוכלו לעמוד במסירות במשימה. אם החלטתם להביא כלב הביתה באותה ההזדמנות, דעו כי ראשית יש לטפל ב- פחד מכלבים בצורה מסודרת ואז לתת לילד או לאדם שיש לו פחד מכלבים להתמודד עם הכלב שנכנס לביתו ולא ההיפך.  

זה הזמן להתחיל, צלצלו וקבעו מפגש וקדימה לדרך…