המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

מהי בעית התנהגות

בעיות התנהגות של כלבים מוגדרות כהתנהגויות מסוימות של הכלב, אשר מפריעות לאורח החיים הנורמלי של הכלב או של בעליו. 

ישנן התנהגויות אשר תחילה אופייניות למצב הספציפי בו נמצא הכלב למשל כלב שהוא גור צעיר. גורים מתנהלים אחרת מכלבים בוגרים ולא כל התנהגות שגור עושה אותה, תיתפס אותו הדבר כמו אותה ההתנהגות שיעשה כלב בוגר. גורים יקפצו וישתוללו והתנהגותם הזו אינה נתפסת כהתנהגות חריגה. אולם במשך הזמן, הגור שהופך לבוגר, במקום לנטוש את אותן ההתנהגויות רק מפתח אובססיביות כלפיהן והן נהפכות למה שנקרא בעיות התנהגות של כלבים . דוגמא: אצל גורים מאוד נפוץ עניין הקפיצות והנשיכות הגוריות. אם ההתנהגויות הללו נמשכות גם בגיל בוגר, הן כבר לא נעימות ועלולות להפוך למטרד של ממש ואז הן מוגדרות בעיות התנהגות של כלבים .

בעיות התנהגות של כלבים כגון חרדה או התנהגות אובססיבית כלשהי (למשל לעיסת כפות הידיים או ניסיון אינטנסיבי של הכלב "לתפוס את זנבו"), עלולות להזיק תחילה לכלב בלבד אך ברוב המקרים וללא טיפול נכון, בעיות התנהגות של כלבים מתגברות ואף מטרידות אותנו, בעלי הכלבים.

דוגמא נוספת – כלב שסובל מחרדת נטישה. תחילה הוא רק יילל ליד הדלת, או ילעס בקדחנות את רגליו, לכאורה חוץ מצער נפשי אין נזק לסביבה, אך בשלבים מאוחרים אותו כלב עלול לנסות לברוח מהבית בכל מחיר, לחפור בקירות, לגרום לנזק וחבלה לחפצי הבית וכדומה. מה שהתחיל כבעיה קטנה עלול להתגלות כ בעיות התנהגות של כלבים .

יש בעיות התנהגות של כלבים שנעוצות מכורח נסיבות החיים: הכלב לא יוצא מספיק לטיולים ולכן אינו משחרר את רמות האנרגיה שבו ואת כל האנרגיה עם התסכולים והשיעמום הוא מוציא בהרס הבית, לכאורה הוא כלב שעושה "קצת" נזקים בבית אבל עם הזמן הוא ייכנס תחת הכותרת בעיות התנהגות של כלבים .

ישנן בעיות התנהגות של כלבים ששכיחות יותר המלוות את הכלב מהיותו גור, אך כיוון שלא טופלו בעיות התנהגות אלו הוטמעו בהתנהגות הכלב והוא עושה אותן כל העת. למשל כלב בן חמש שקופץ ללא קץ על כל מי שנכנס הביתה או כלב המושך כבר שנים את בעליו תוך כדי הליכה.

חשוב מאוד שהכלב יידע ויבין את מעמדו ומיקומו במבנה של ה"להקה" כלומר בבית, במשפחה.

אין להעיר לכלב כל הזמן לשלילה אלא להדריכו להתנהגות הרצויה ע"י שימוש בפידבקים חיוביים.

בעלי הכלב צריכים לתפוס את ההובלה בבית ובכך לתרום ליציבות המשפחה, ברגיעה, בהכוונה. על כן רצוי שמרבית ההתנהגויות מצד הכלב יהיו מתוגמלות. למשל אם הכלב עשה פעולה טובה, כדאי לשבח אותו, ללטף אותו, אולי לתת לו צ'ופר (איכות הצ'ופר תלויה בפעולה שעשה הכלב – ככל שהפעולה היא חשובה יותר, כך החיזוק צריך להיות בעל משמעות גבוהה יותר) .

 

בפרקים הבאים ריכזתי את בעיות ההתנהגות העיקריות הנפוצות בקרב הכלבים.חשוב לזכור כי לא כל בעיה באה לידי ביטוי באותו האופן אצל כל כלב, כל מקרה הוא לגופו ובהתאם לנסיבותיו.

 

בהצלחה !