המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

בעיית התנהגות : הכלב קופץ , נושך , משתולל ומשחק בתוקפנות

הסיבות העיקריות לתופעת בעיות התנהגות אלו:   

הכלב הוא גור וזוהי דרכו ללמוד על העולם

הכלב הורגל לשחק כך בתקופת היותו גור והוא סיגל לעצמו התנהגות זו

בעלי הכלב לא רואים בכך בעיה שהוא קופץ עליהם אבל משתגעים כשהוא קופץ על אחרים


מה לעשות כשיש בעיית התנהגות כזו?

חשוב להבין כי דרך המשחק, לומד הכלב על בעליו ועל ההתנהגות המצופה ממנו ובכלל על מרקם היחסים בבית. הכלב לומד להבין מיהו בתוך מערכת היחסים, לומד ומבין מיהו דמות המנהיג מולו וגם על ההיררכיה המשפחתית. הכלב מגלה באמצעות המשחק, מהם הגבולות שלנו בבית (פיזיים ורגשיים).

במקרה של קפיצות:

כל אחד על פי רצונו אך לרוב מומלץ לא לאפשר לכלב לקפוץ עלינו.

הסיבות הן רבות ובין היתר משום הוא עלול להפיל אותנו, עלול לזהות אותנו עם אנרגיה מתפרצת (התנהגות שתקרה גם במצבים וזמנים אחרים כמו בטיולים ובפארק), מעבר לעובדה שהרגלים של קפיצות מושרשים ומוטבעים היטב וזו התנהגות שתלווה את הכלב ללא קשר לגודלו או גילו, גם הלאה בבגרותו. כעבור תקופה מסוימת הכלב כל הזמן יקפוץ עלינו.

כשהכלב קופץ עלינו אפשרויות התגובה שלנו הן רבות:

פתרון : לתגמל את הכלב בשנייה שלא קפץ ואז בהדרגה ימשיכו לתגמל על אי קפיצה. כעבור זמן מה הכלב ילמד להשיג תשומת לב באמצעות רגיעה.

פתרון : התעלמות מוחלטת מהקפיצות ומתן תשומת לב חיובית על רגיעה. יש כלבים שאם נתעלם מהם, הם יוותרו.

פתרון : אם התעלמות לא עזרה, כדאי להפנות אליו את גופנו ולזוז הצידה או קדימה (באופן שהכלב לא יוכל להישען עלינו).

פתרון : להוציא את הכלב לפעילות ספורטיבית בחוץ, הוא זקוק לזה אחרת ימשיך לקפוץ גם עם כל התרגילים…

במקרה של נשיכות קטנות:

לעיתים איננו שמים לב אבל מכניסים את אצבעותינו לפיו של הכלב או לחילופין לא מגיבים כשהכלב עושה זאת מיוזמתו. מומלץ לא להכניס לפיו של הכלב כלום חוץ ממשחק או אוכל (בטח לא בגד שלנו או את כף ידנו).

צריך לומר לכלב "לא" בטון תקיף על מנת שיבין שאיננו אוהבים את התנהגותו זו. במקרה והוא הפסיק והתיישב, יש לשבח אותו ולתת לו משחק כי הוא לא בעונש.

מאלף כלבים צריך להמליץ על שימוש בעזרים נוספים המונעים מכלבינו לקפוץ עלינו.

מאלף כלבים צריך להבהיר מהי הדרך הנכונה של מפגש עם כלבנו לאחר שלא ראינו אותו יום שלם ובאותה המידה גם להמליץ מהי הדרך הטובה להיפרד מהכלב בתחילת כל יום.

במפגשי אילוף שאני עורכת אני נותנת טיפים כיצד להפוך את המפגש עם האורחים למשל לחוויה כיפית ומהנה ולא למסע של צעקות "לא" "לא"..