המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

בעיית התנהגות : הכלב עולה על הספה והמיטה

הסיבות העיקריות לתופעת בעיית התנהגות זו:

 

חשוב לי לציין כי אם זה לא מפריע לכם שהכלב על הספה או קופץ על המיטה, אז אין פה בכלל בעיות התנהגות של כלבים .

מתי מתחילה לצוץ הבעיה? שעה שהכלב עושה נזק על הספה או עושה את צרכיו על המיטה או שלכלב יש בעיות התנהגות של חרדה או תוקפנות ואז העלייה על הספה או המיטה הופכות לכלי שמשרת את המטרה. במצב כזה, אין לבעלי הכלב מעמד של דמות סמכותית, ובהיעדר דמות מובילה, הכלב עושה כרצונו וזה כולל גם חור בספה…

לעיתים בעלי כלבים הופכים את המיטה שלהם למיטה של הכלב שלהם מכל מיני סיבות. הסיבה השכיחה ביותר למשל היא שהגור הקטן ישן טוב יותר בלילה אם הוא על המיטה שלנו, או שהוא לא עושה צרכים אם הוא במיטה שלנו ולכן הרבה אנשים מעלים את הכלב על המיטה וכך יוצרים לכלב הרגל שיהיה קשה לשנות בעתיד.  

אם הכלב יישן במיטת בעליו (יש שקוראים לו המנהיג), הכלב ירגיש תחושה של קירבה מעבר לרגיל (כי הוא ישן עם הבעלים באותו המיטה), וירשה לעצמו לעשות יותר ממה שהיה עושה אלמלא היה ישן אתנו באותה המיטה. זאת ועוד, שעה שאנו שוכבים במיטה אנו משדרים בשפת הכלבים, תנוחה של כניעה, מרבית הכלבים אינם יצייתו לבעליהם אם האחרון נכנע להם שוב ושוב.

 


מה לעשות כשיש בעיית התנהגות כזו?

 

  • אם אפשר, כדאי מלכתחילה לחנך את הכלב לישון במיטה משלו (הוא והפרעושים שלו, המשחקים שלו, השערות שנושרות לו… לא חייבים את זה במיטה שלנו אלא אם כן ממש לא מפריע לכם). כשיש לכלב מיטה משלו הוא מתרגל לשהות בה גם בזמנים אחרים מלבד שנת לילה. זה חשוב כי הדבר מחזק לו את הביטחון העצמי ואת הלמידה להיות לבד בתוך כל ה"ביחד" שלנו.

 

  • אם בכל זאת הכלב התרגל כבר זמן מה לעלות על המיטה של בעליו, כדאי להציע לכלב מיקום אלטרנטיבי כמו מיטה משלו ורצוי שהיא תיהיה מפנקת וממוקמת במיקום טוב (כזה שאינו מרוחק מכם ואינו נמצא בחדר לבד או מאחורי איזו ספה).

 

  • הציעו לכלב משחק או צעצוע כלשהו ועשו זאת בסמוך או בתוך המקום שלו.

 

  • הרגילו את הכלב לשהות במיטתו ע"י כך שתשבו איתו שם, שחקו איתו או לטפו אותו..

 

  • תרגלו איתו את ההנחיה "למקום" ואח"כ את ההנחיה "לא לזוז".