המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

בעיית התנהגות : כלב ורעשים

מדובר ברעש פתאומי חזק שגורם לכלב לחוש פחד, לברוח, ליילל ולהיות עצבני

הסיבות העיקריות לתופעת בעיית התנהגות זו:

 

הכלב שומע את הרעש בעוצמה גבוהה יותר מאיתנו. לחלק מהכלבים הדבר גורם לחוסר נעימות ולחלקם מוצמד אירוע לא נעים / מפחיד (למשל רעש של זיקוקים עבור הרבה כלבים הינו מפחיד) והכלב מנסה לברוח ממקור הרעש באופן אוטומטי.

הבעיה עלולה להיות חריפה שכן כלבים שבורחים כתוצאה מפחד, לא מבדילים בין טוב לרע והם נכנסים למצב של חרדה כה עמוקה עד שהם עלולים לפגוע בעצמם או באחרים תוך כדי הבריחה והם בטח לא מקשיבים גם כשקוראים בשמם.


מה בדר"כ אנשים עושים כשיש בעיית התנהגות?

תגובתינו האינסטקטיבית לחבק, לנשק, לעודד, לרחם או ללטף – מתגלה לעיתים קרובות כטעות משום שעם כל הכוונה הטובה, אנו מחזקים את ההתנהגות שאיננו רוצים בה!

מדוע אם אנו עושים זאת כלפי אהובינו, איננו מבינים שזו טעות התנהגותית עבור כלבינו?

כלבים אינם מבינים שפה מילולית-ורבלית (מבינים מילים בודדות שלימדנו אותם מה המשמעות שלהם כמו בוא שב וכדומה). כך קורה שכאשר אנו מעודדים במילים את כלבינו אנו למעשה גורמים לו לחשוב שהוא פועל כשורה. אנו למעשה עושים את ההיפך ובכך מחזקים לו את ההתנהגות האחרונה שהוא עושה (רעד, פחד וכדומה). הכלב אינו מבין מה שנאמר הוא רק מבין שכנראה קרה פה משהו חמור שכתוצאה מכך נתנו לו את כל תשומת הלב. אנו למעשה משדרים לו: "תפחד, זה בסדר".


מה כדאי לעשות כשיש בעיית התנהגות כזו? 

  • להתעלם ולשדר לו שהכל בסדר ודווקא כשהכלב נרגע לחזק אותו (בליטוף, במילה טובה או במשחק).
  • מומלץ להדליק רדיו או טלווזיה על מנת שהכלב לא יישמע בבירור את הרעש החיצוני.
  • מומלץ לסגור חלונות נקודתית עד שהרעש יחלוף.
  • לתת לכלב משחק / צעצוע  או כל דבר שיתעסק בו
  • להצמיד לרעש הספציפי הזה חיזוק חיובי על מנת לפעול לשינוי רגש. כלומר בכל פעם שיש זיקוקים או רעמים לתת לו חטיף בקצב גבוה על מנת לשדר לו שזה למעשה כיף לשמוע את אותם רעשים משום שהוא מקבל דברים טובים