המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

ייחום, הריון והמלטה

הייחום והביוץ

תהליך של ההריון שבסופו המלטה מתחיל בשלב שנקרא "ייחום" אשר במהלכו הכלבה מדממת מאזור איבר המין ופולטת ריחות המושכים כלבים זכרים. הייחום הראשון מופיע בגיל חצי שנה  עד שנה וחצי (משתנה מכלבה לכלבה). לאחר מכן הכלבה תהיה מיוחמת, בממוצע, אחת לחצי שנה.

חשוב לזכור כי הייחום אינו מתחיל בשלב הדמי אלא מס' ימים לפני כן נבחין כי איבר מינה מתנפח וכי יתכן והיא תשנה מעט מהתנהגותה.

הביוץ יהיה במשך 9 עד 12 הימים הראשונים לייחום, הכלבה מדממת ולא תרצה להזדווג. תקופת הביוץ תחל ביום ה – 9  עד היום ה – 16 בערך, במהלכם היא תהיה פורייה במשך ימים ספורים בלבד.

  


 

הריון

ניתן לדעת אם הכלבה נכנסה להריון על ידי מישוש חלל הבטן, אחרי כשלושה שבועות. כמו כן הווטרינר יעשה אולטרה-סאונד או צילום רנטגן.

ההיריון נמשך כחודשיים.

במשך תקופת ההריון, רצוי לתת לכלבה מזון עשיר יותר (היא זקוקה בעיקר לתוספת סידן וברזל). מומלץ שלא לאפשר לכלבה להיכנס להריון לפני גיל שנתיים או לפני הייחום השלישי מפאת נסיבות רפואיות.

 


המלטה 

הכינו לה מקום / פינה / ארגז / קופסא בו היא תמליט ותגדל את הגורים במשך השבועות הראשונים. את הארגז כדאי לרפד בסמרטוטים ושכבת עיתונים. גודלו צריך להיות כזה שיאפשר לה ולגוריה להתנועע בו. במידה ולא תהיה קופסא כלשהי, הכלבה תאלץ לרדוף אחרי גוריה כל היום והדבר יקשה עליה מאוד. מקמו את הקופסא בפינה שקטה והשתדלו לשמור על שלווה. וודאו כי לא ייגש אל גוריה וישחק עמם שום אדם מלבדכם שכן היא עלולה להתגלות כתוקפנית.

בטרם ההמלטה, מתחילים צירים, ציר לכל גור, לפעמים בהפרשי זמן של חצי שעה ויותר. במקרה של סיבוכים בזמן הלידה יש להיעזר בווטרינר. 

הגורים נולדים עם עיניים ואוזניים סגורות וללא שיניים. העיניים נפתחות והם מתחילים לראות בגיל שבועיים ובאותו זמן מתחילים גם לשמוע. כאשר הם מגיעים לגיל שלושה שבועות השיניים מתחילות לצאת ובשלב זה מתחילים לתת להם אוכל מסחרי אך מרטיבים אותו במים.

 

 

בגיל שמונה שבועות אפשר להפריד את הגורים מאימם, לא לפני. הפרדתם בטרם הזמן הנכון עלולה לגרור לבעיות התנהגות של הגורים הלאה בהמשך החיים שלהם.