המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

עיקור וסירוס

הקדמה

 

עיקור כלבה כמו גם סירוס כלב הינם הליכים רפואיים אשר חשובים ביותר לבריאות הכלבים ולשיפור התנהגותם.

מדובר בהליך כירורגי המבוצע בהרדמה מלאה, ולאחריו הכלבים חוזרים לתפקוד מלא תוך 24 עד 48 שעות בלבד.

בעלי כלבים נרתעים לעתים מביצוע עיקור  הניתוח בשל החשש מתופעות לוואי כמו שינוי במצב הרוח או השמנה. ידוע כי ניתן להפחית באופן משמעותי כל תופעת לוואי ע"י טיפול נכון הכולל תזונה נכונה.

עיקור כלבה , סירוס כלב מומלצים ע"י וטרינרים (בגיבוי מלא של משרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה). מחקרים מוכיחים כי חייהם של כלבים שעברו את ההליך ארוכים, בריאים ואיכותיים יותר. מעבר לשיפור ההתנהגותי שיפורט בהמשך ישנם היבטים נוספים וחשובים של בריאות הכלב. כך למשל סירוס הכלב הזכר מפחית את סכנת סרטן האשכים והערמונית ואילו עיקור הכלבה הוא אחד מאמצעים היעילים למניעת דלקות הרחם וגידולים סרטניים בעטין.

 

אצל הכלבים הדחף המיני הינו הורמונלי בלבד, כמוהו גם אינסטינקט האימהות. אם נמנע מהכלב את ייצור ההורמונים אשר מכתיבים לכלב את התנהגותו (הפיזית, הרגשית והמינית) ע"י עיקור או סירוס, הכלבים הזכרים לא יחושו בחסך כלשהו, כמו שהכלבה לא תחוש שהפסידה דבר מה מאי התעברותה.

 

עקרונות מוסריים חשובים לא פחות לעקר ולסרס – לאלפי כלבים וגורי כלבים אין מקום של קבע. רק כ-12% מהם מוצאים בית ואילו השאר מוצאים את מותם ברחובות לא לפני שהם משוטטים ימים ארוכים רעבים ומוזנחים, נפגעים ממכוניות חולפות או מורדמים למוות בכלביות העירוניות.

 

מאחר ואין לכלב תחושת ההחמצה ואין לכלב יכולת לשלוט על מס' ההמלטות ובנוסף לכך אין ביכולתו של הכלב לדאוג לכל גוריו, הרי שאם לא נקבל החלטה מבוקרת, לרוב הגורים גם לא יימצא בית ואנו נדון אותם להזנחה ומוות מיותר מלא בייסורים. הפיתרון הנכון והמוסרי ביותר להקטנת מגיפת ההמלטות וצמצום ההמתות וסבלם של כלבים נטושים הוא עיקור כלבה, סירוס כלב. 

למעשה אנו כבני אדם נוטלים אחריות ועושים חסד לכלבים, לבעליהם, לחברה ולסביבה.

 

 


סירוס כלב זכר  

הסירוס (לזכר), ממתן את התנהגותו ומשפיע רבות על מזג נוח וטוב יותר. למעשה, מדובר בניתוח פשוט של מס' דקות בו מוציאים את האשכים משק האשכים של הכלב. אין בסירוס הכלב כאב, הכלב אינו מאבד משמחת חייו או משמין לבלי היכר, אנו איננו גוזלים ממנו הנאות וכלב שהיה עליז ומלא חיים ימשיך להיות כך גם לאחר הניתוח. אפשר לסרס כלב בכל גיל, אך רצוי לעשות זאת כמה שיותר מוקדם החל מגיל חצי שנה.

 

היתרונות העיקריים לסירוס הכלב:

1. יתרונות בריאותיים:  הסירוס מפחית את נטיית הכלב להידבק במחלות וכמו כן תורם במניעת גידולים כמו סרטן האשכים, סרטן בפי הטבעת, סרטן הערמונית

 

2. יתרונות התנהגותיים: הכלב אינו בורח מהבית בחיפוש אחר נקבות מיוחמות, כמו כן מאחר והכלב אינו זקוק "לסמן" כל רגע את השטח, הוא הולך יותר טוב בטיול, כמו כן הכלב המסורס אינו תוקפן כלפי זכרים אחרים ואינו מסתבך בקרבות כלבים (קרבות אשר כידוע עלולות להסתיים בפציעות קשות), כמו כן הכלב המסורס אינו "מאבד את הראש" בחיפוש אחר נקבה מיוחמת ולכן גם רגוע יותר הן בטיול והן בבית, כמו כן סירוס הכלב מפחית עד כדי הכחדה מעשים לא נעימים כגון אוננות של הכלב על כלבים אחרים, על כריות או על רגלי האורחים

 

וגם… קל יותר לאלף את הכלב המסורס 

 


עיקור כלבה

 

כמו הסירוס גם העיקור הינו ניתוח פשוט האורך מס' דקות ותוצאותיו תורמות רבות לשיפור התנהגותן של הכלבות.

 

מעבר לכך ישנם יתרונות נוספים לעיקור: 

 

1. יתרונות בריאותיים:  מונע את סרטן העטינים, הרחם והשחלות

2. יתרונות התנהגותיים: מונע מצבים של בריחה מהבית או מצבים של כלבים זכרים הפוקדים את הבית 

3. יתרונות לבעלי הכלבה: חוסך רבות את אי הנוחות הנגרמת במהלך תקופות הייחום (המתרחשות פעמיים בשנה) בכל הכרוך בלדאוג לכלבה מבחינת זכרים אחרים, לשמור על ניקיונה וניקיון הבית, כמו כן לא ייווצר מצב בו מגיעים כלבים זכרים לפתח הבית עקב הריח.

 


 

המיתוס – "אם הכלב מיוחם, במקום לסרס נביא לו נקבה והוא יירגע" – אינו נכון.

ראשית זה אינו פתרון שכן לפי טענה זו נצטרך להביא לכלב נקבה כל העת שכן הוא מריח את הנקבות המיוחמות ומשתגע. שנית, לאחר ההתנסות המינית היצר המיני של הכלב רק יגבר ונשיג למעשה את המטרה ההפוכה.

  

המיתוס – "הכלב שלי שינה את התנהגותו ונהפך להיות אפטי" או, "הכלבה שלי שמנה מאוד מאז העיקור"  – אינו נכון.

אם מדובר בכלב שסורס לפני גיל שנה, התנהגותו ואישיותו טרם עוצבה ועל כן היא יכולה להשתנות ללא קשר לסירוס. לגבי טענה של כלבה ששמנה הרי שאם בעליה יטיילו איתה ויעשו איתה ספורט אין שום סיבה שהיא תעלה במשקל.

היוועצו בווטרינר לקבלת החלטה נכונה האם לעקר את הכלבה או לסרס את הכלב.

רק בריאות לכולנו…