המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

משקל גוף הכלב

הקדמה

לכלבים יש דירוג לצורך קביעת מידת ההשמנה שלהם (Body Score).

הדירוג נע בסולם של 1 (כלב כחוש שרואים את צלעותיו) ועד 5 (השמנת יתר).
הרצוי הינו דירוג 3 והוא המשקל התקין עבור הכלב, בו ניתן לחוש בצלעות שמצויות תחת ריפוד שומני.
 
 

השמנת יתר של הכלב גורמת לעומס יתר על השלד, מעלה את הסיכון למחלות לב, דרכי נשימה, סוכרת, פגיעה כלייתית והתפתחות מחלות סרטן.

 
 

היוועצו עם הווטרינר כדי להתאים לכלבכם את התזונה שמתאימה לו. ברוב המקרים מומלץ להסתמך על מזון מסחרי יבש, ובמקרים מסוימים ניתן להוסיף גם ירקות מסוגים שונים.

בתוך כך זקוק כל כלב לפעילות גופנית, במיוחד כשמדובר בכלבים גדולים. ההמלצות הן פעילות גופנית בת חצי שעה ביום לפחות בהליכה, בריצה או במשחק.
 

 

איך בוחרים מזון לכלב?

 

שוק המזון לבעלי חיים מתחלק ל-4 קטגוריות: עממי, בינוני-טוב, פרימיום וסופר-פרימיום.

המזון נמכר ברשתות השיווק, בחנויות לחיות מחמד, אצל וטרינרים, באמצעות האינטרננט או אפילו ברשתות מינימרקט.
 
עקרונית רצוי שהכלב יאכל מזון איכותי שנקרא פרימיום. מזונות אלו יקרים יותר, אך עם זאת הכמות היומית הנאכלת קטנה יותר שכן המזון איכותי ולכן בחישוב החודשי, המחיר למנה יומית פחות או יותר זהה למחיר המזון האיכותי פחות.
 
 

החלפת מזון לכלב אינה מומלצת במיוחד לא בתדירות גבוהה. החלפת המזון תגרום לכלב ברוב המקרים שלשול או הקאה. אם החלטתם להחליף מזון (גם עקב מעבר למזון איכותי יותר), חשוב לבצע את המעבר מסוג אחד של אוכל לסוג אחר, בצורה הדרגתית.

 

תחילה יש לערבב את שני סוגי המזון לאורך כשבוע ולאחר מכן לתת לכלב את סוג המזון החדש בלבד.

 

 

איך בודקים את סוג המזון?

קיראו את התוויות על גב אריזות המזון ובידקו:
 

לאיזה גיל של כלב המזון מיועד, לאיזה אופי של כלב (פעיל, אנרגטי או רגוע), גודלו הפיזי של הכלב וכן את כמות האכלה המומלצת ליום (חישוב זה נעשה על-ידי חלוקת משקל שק במספר הגרמים של מנת המזון היומית המומלצת, וכך מקבלים את מספר ימי האכלה לשק, אותם ניתן להשוות עם מזונות אחרים).

 

בידקו את תוקף המוצר וכן את מרכיביו: חשוב שמרכיב ראשון יהיה בשרי (חלבון מן החי), וכן שיהיו בו תוספות של סיבים תזונתיים ופחממות. במזונות פרימיום הרכיבים עשויים ממקורות טובים יותר, לטענת היצרנים, ומכילים גם ויטמינים לחיזוק המערכת החיסונית.

 

לאחר השוואה ניתן לשקול שיקול נוסף באשר למחיר.

 

עצה נוספת היא לבדוק, אם על האריזה מצויין טלפון לפניות או דואר אלקטרוני.