המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

טיפולים שוטפים

זהירות קרציות ופרעושים…

ישנם טיפולים אותם מבצע הווטרינר (אבן שן, קיצוץ ציפורניים, תילוע ועוד), אך ישנם טיפולים אותם עליכם לבצע ללא צורך בסיוע הווטרינר. הטיפול העיקרי שאנו מבצעים מידי חודש הינו הטיפול המניעתי כנגד פרעושים.
יש להקפיד כי הכלב לא יהווה מקור לנשיאת קרציות * ופרעושים**. אותם מזיקים הינם קטנים מאוד אך גורמים מטרד גדול ביותר שכן כלב שמגרד לו כל הזמן, הופך להיות כלב עצבני. בנוסף לכך הגרד עלול להתפתח לפריחה דלקתית ואם לא די בכך, אותם מזיקים קטנים עלולים למצוא את דרכם אלינו ולבגדינו. 

הטיפול הינו בעיקר מניעתי ויש לחזור עליו מידי חודש – 3 חודשים:

טיפול נגד קרציות

 

הטיפול היעיל והבייתי הינו קולר נגד קרציות. הקולרים יעילים בדרך כלל למשך תקופת הקיץ. ניתן לטפל גם באמצעות טיפות נגד קרציות, שאותן רושם הווטרינר. 

טיפול נגד פרעושים

 

יש לטפטף (באמצעות אמפולה) או לרסס (באמצעות תרסיס) את שיערו ועורו של הכלב.הזמן הטוב ביותר לעשות טיפול כזה הינו באור יום ובין זמני הטיולים של הכלב, כלומר הוציאו את הכלב לטיול רגיל על מנת שייעשה את צרכיו, יאכל וינוח מעט ואז עשו לו את הטיפול ולאחר מכן צאו עמו שוב לטיול. החשיבות של טיול לאחר הטיפול נובעת מהעובדה כי כלבים אינם אוהבים את הריח ואם הכלב יישאר במקום סגור עם הריח הוא לבטח ינסה להסירו ע"י שפשוף גופו על הספות, הרצפה או במיטתו. בנוסף לכך רצוי שהחומר ייספג על גופו ולא על השטיח ולכן הוציאו את הכלב לאוויר הצח. 

 

קצת מידע על קרציית הכלב:
שכיחה בעיקר במושבים, בקיבוצים ובאזורים שבהם יש דשא גבוה. הקרצייה פעילה בקיץ ולכן הטיפול בה נעשה רק בחודשי הקיץ. היא עלולה להעביר לכלב את מחלת קדחת הקרצית (ארליכיה), שגורמת לבעיה בקרישת הדם ולירידה בכמות טסיות הדם, ומכאן לדימומים חמורים, זיהומים ואף למוות. אותה קרצייה עלולה להעביר לבני אדם את קדחת הכתמים – מחלה קטלנית שגורמת לחום, לפריחה מפושטת בכפות הידיים והרגליים, לכאבי גרון, לפגיעה באיברים רבים ולמוות.  
קצת מידע על פרעוש הכלב:
חרק זעיר באורך של עד 2 מ"מ, פחוס מצדדיו ומנתר לגובה. נקבת הפרעוש עוקצת, מוצצת דם, מתרבה ומטילה ביצים אשר נופלות לקרקע ושורדות זמן ארוך. הפרעושים המתפתחים עם בקיעה, קופצים בחזרה אל הכלב. הפרעושים עלולים להדביק את הכלב בתולעי סרט ולגרום לשלשולים. כמו כן ישנם כלבים שאלרגיים לפרעושים ומפתחים תסמיני אלרגיה וגירודים מטרידים. בשל מציצת הדם מהכלב עלולה להתפתח בכלב אנמיה. יש לפנות לווטרינר כשהבעיה מגיעה לכדי גרד עד פציעה.