המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

זכויות הכלב

זכויות הכלב

 

הקדמה

מערכת המשפט, נותנת מענה לנושאים שונים הקשורים במרקם היחסים שבין האדם לכלבו, למשל: זכויות הכלב; התעללות בכלבים; אחריות בעל הכלב להתנהגות כלבו; משמעות הבעלות על הכלב; נזקי גוף ורכוש שגרם הכלב (נזיקין); הסגת גבול; מטרד לציבור; רשלנות; "כלבים עובדים" (כלבי נחייה, כלבי חיפוש והצלה) וכדומה.

 


 

קצת על זכויות הכלב

 

 

זכותו של בע"ח נגזרת מיכולתו לסבול ומכושרו ליהנות, וכן מעקרון השוויוניות לפיו יש לייחס משקל זהה לסבל של בע"ח כמו לסבלו של כל יצור אחר ולכן הוקנו לכלב זכויות בחוק, לחיים ולמוות בכבוד ללא התעללות, עינויים או סבל מיותר.
חוק צער בע"ח מאפשר למנות נאמני בע"ח אשר מוסמכים לדרוש מאדם אחר להזדהות לצורך הגשת תלונה, לתפוס בע"ח שנעברה בו עברת התעללות וכדומה.

 


 

חוק צער בעלי חיים

 

 

החוק מגדיר מיהו בע"ח, מהו ארגון למען בע"ח וכדומה וכן מפרט רשימת איסורים כגון: איסור עינוי והתעללות בע"ח, איסור על העבדת בע"ח שאינו מסוגל לעשות כן, איסור על עריכת תחרויות של קרבות או שיסוע בע"ח,איסור על ביצוע ניסויים בבע"ח, איסור על המתה ברעל וכדומה.

כמו כן החוק מפרט על האופן שבו מותר לתפוס בע"ח, על העברת בעלות ואפילו על התייחסות חוק העונשין בקובלנה פלילית.


 

החוק להסדרת הפיקוח על כלבים

 
מדובר בחוק חשוב ומרכזי משנת 2002 וגם בו הגדרות ובין היתר למיהו כלב מסוכן, מהו מרכז רישום, רופא וטירינר, חובת רישוי וכדומה.