המדריך

צרו קשר לקבלת ניוזלטר

ניתן לפנות להילה אליאב באמצעות הפורום (הלינק בסרגל העליון), הודעת מייל (hila@kelavim.co.il), יצירת קשר טלפוני/ הודעת SMS (נייד: 052-3775789).

קליקר

השיטה החיובית מתבססת על חיזוקים חיובים שהם בעיקרון כל מה שעושה לכלב שלך טוב ויגרום לו לרצות לחזור על אותה הפעולה כדי לקבל את אותו חיזוק. לרוב מדובר בצ'ופר, מילה משבחת, ליטוף, מבט וכדומה. בטרם יקבל הכלב את אותו החיזוק הוא ישמע צליל קבוע שמודיע לו שהוא "זכאי" לקבל את אותו החיזוק. יש שאומרים "כלב טוב" ויש שיעשו שימוש במכשיר קטן שנקרא קליקר .

מהו קליקר ? 

קליקר נראה כמו צעצוע צבעוני מפלסטיק, קטן (בלי בטריות/חשמל), מופעל ע"י לחיצה קטנטנה המפיקה את הצליל " קליק " ועל כן הוא נקרא קליקר .

מה תפקידו של ה- קליקר ?

קליקר נותן משמעות לדברים/מעשים טובים שהכלב עושה על מנת לחזק לכלב את ההתנהגות הרצויה ולגרום לחזרתה. השמעת ה"קליק" מהווה התנייה חיובית לכלב משום לאחריה הוא צריך לקבל חיזוק חיובי כלשהו כמו צ'ופר.

הרעיון הוא לסמן לכלב שהתנהג באופן רצוי ולכן בכל פעם שהכלב יעשה משהו טוב אנו נלחץ על ה- קליקר וניתן לכלב חיזוק חיובי (לצורך העניין ניתן לו צ'ופר).

דוגמא: מבקשים מהכלב לבוא, הוא בא ואז לוחצים על ה- קליקר, נותנים לו צ'ופר ואומרים לו "כלב טוב".

אם נתרגם לרגע מה המשמעות…

למעשה מבקשים מהכלב לעשות פעולה מסוימת כמו "שב" (זו הפקודה), לאחר שהכלב יושב (ביצוע הפעולה), לוחצים על ה- קליקר , נותנים לכלב צ'ופר ואומרים לו "כלב טוב", הכלב שומע את הקליק ויודע שיקבל תגמול על הפעולה שעשה.

 

הסיבות שהופכות קליקר לכלי נהדר באילוף הכלב:

  • השימוש ב קליקר מאוד פשוט ולכן כולם יכולים להשתמש בו גם ילדים מאוד קטנים.
  • ה- קליקר מפתח מוטיבציה גבוהה אצל הכלב לרצות את בעליו, ללא חשש ופחד.
  • הדרך של לחיצה על קליקר זו הדרך המהירה ביותר לומר "כלב טוב".
  • ה- קליקר מדויק ואין בו מקום לטעויות.

מכאן ששילוב ושימוש נכון של קליקר בעבודת האילוף מוביל לתוצאות גבוהות.

במשך הזמן הפקודה ("בוא", "שב", "לא לזוז" וכדומה), נהפכת לפעולה שבשגרה ואז ניתן בהדרגתיות להפסיק את מתן הצ'ופר  (קוראים לזה חיזוק חלקי) ובעקבותיו מפסיקים בהדרגה את השימוש ב קליקר. משאירים את הליטוף והיחס החם שכן ההתניה כבר נוצרה וכך גם ההפנמה.